GODT NYTT ÅR BOKSEVENNER
Norsk Olympisk boksesport kan se tilbake på året 2024 som et svært aktivt og begivenhetsfult år. Det er lenge siden vi hadde kvalifiserte boksere til det ultimate idrettsarrangement for idrettsatleter som de Olympiske Leker er. Vi gratulerer til Sunniva Hofstad og Omar Shiha med en innsatsfylt kvalifisering og gjennomføring i OL i Paris. Gjennom året har norske boksere gjennom landslag og klubber deltatt i internasjonale turneringer og mesterskap med gode resultater, slik resultatene i Nordisk mesterskap viser.
At norsk boksing vokser tydeliggjøres ved årsskiftet at vi er 8000 medlemmer, 500 startbøker og nærmer 70 klubber, er et uttrykt mål i forbundets strategidokument hvor vi satser på breddeidrett, systemer og Olympisk Boksing.
Denne veksten muliggjøres ved frivilligheten og entusiasmen som er rundt i klubbene, og som er drivkraften i gamle og nye klubber. Aktiviteten i klubbene er stor med boksepartier, bokseskoler og med Diplomserien og Rekruttserien som konkurransetilbud. Til mesterskapene for diplom, ungdom og nybegynnere nå her før jul var deltagelsen stor med mye god boksing som viser at det jobbes godt rundt i klubbene.
Som de fleste vet er norsk boksing en del av World Boxing, et internasjonalt Olympisk bokseforbund som ble etablert i november 2023 og med da 27 medlemsland. Hovedhensikten med det nye forbundet var og er, å etablere et forbund som IOC kan godkjenne som representant for boksesporten. Etter at vårt gamle forbund, IBA, ble ekskludert fra IOC har vårt nye forbund, World Boxing, nå over 60 medlemsland og med flere land som har søkt opptak.
Så norsk boksing er klar for 2025, med internasjonal deltagelse gjennom World Boxing med terminlister for mesterskap og turneringer. Nå med 10 vektklasser for senior og junior, damer og herrer, og 13 klasser for ungdom blir det noen tilpasninger av vekt fra 2025. Frem mot OL ble fokuset på at kvalifisering var viktig, og mange ressurser fra klubb og forbund ble investert i den prosessen. Nå fremover blir det viktig å prioritere ungdom og juniorer med sportslig oppfølgning, samtidig som et godt sportslig opplegg fra forbundet ivaretar våre beste senior boksere. Vi har Nordisk Mesterskap på hjemmebane nå i 2025 som vi må være godt forberedt til. Female Box må fortsatt være en del av forbundets strategi for å inkludere kvinneboksing i idretten vår, likeledes tilbudet for Paraboksing.
Avslutningsvis, en stor takk til dere alle som på forskjellig vis som frivillige bidrar inn til idretten vår, idretten som er tuftet på Respekt – inkludere – utvikle som bærende holdninger for vår innsats.
En stor takk til forbundets ansatte, Siw, Charlotte, Bjørn, Martin og Erik som gjør en kjempejobb for å få det administrative i hop, og også med å ha kontakt med hele bokse-Norge, til enhver tid.
På vegne av Norges Bokseforbunds styre ønsker vi hele bokse-Norge et GODT NYTT ÅR!
Hilsen
Odd Haktor Slåke
President